петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Тимошенко се кандидираше за претседател на Укрина

Тимошенко сака да биде претседател на Украина.

timosenko

Поврзани вести

Украинската партија „Баткившчина“ (Татковина) ја поднесе кандидатурата на својот лидер Јулија Тимошенко за претседател на земјата за изборите закажани за 25 мај.

Одлуката беше донесена денеска на Конгресот на партијата во Киев, пренесе ИТАР-ТАСС.

Во својата изјава пред делегатите поранешната премиерка го повика „народот да се обедини“.

„Доста војувавме, треба да ги најдеме оние зборови, оние принципи, кои на земјата ќе и дадат нова енергија“, рече Тимошенко.

Таа, исто така, изјави дека е одлучна да води персонална војна против олигарсите.

Лидерката на партијата, освен тоа, смета дека Украина „ во најкратки рокови треба да се приклучи кон Европската унија“. Според неа, „во денешни услови неопходно е Украина да се интегрира во западните одбранбени сојузи, но заедно со тоа треба да продолжи да гради и своја ефикасна армија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести