Спорт

Тимот на светот подобар од САД

Тимот на светот подобар од САД

Првиот ден од Ол Стар викендот почна со натпреварот “Rising Stars Challenge”, во кој тимот на светот ги совладаа кошаркарите од САД со 121-112.

За најкорисен играч беше прогласен Канаѓанецот Ендру Вингинс, првиот пик на минатогодишниот НБА драфт, кој за 23 минути на паркетот запиша 22 поени, 6 скокови и 4 асистенции.

Покрај него, во победничкиот тим се истакна и Руди Гобер, кој имаше учинок од 18 поени, 12 скокови и 3 рампи, додека Никола Миротиќ и Бојан Богдановиќ уфрлија по 16 кошеви.

Во тимот составен од домашни играчи наејфикасни беа Виктор Оладипо и Зек Левин со по 22 поени, а Треј Брук уфрли 17 коша.

Во Бруклин вечерва ќе се одржи натпреварот во тројки, а в недела од 2:30 часот по средноевропски време во Медисон Сквер Гарден е главниот натпревар помеѓу Истокот и Западот.