Спорт

Тимот на Вилијамс прв се пофали со новиот болид

Тимот на Вилијамс прв се пофали со новиот болид

Иако не остварија ниту една победа, минатата сезона пилотите на Вилијамс беа “најпријатното изненадување во Ф1”.

Валтери Ботас и Фелипе Маса на неколку пати возеа одлични трки, па затоа на крајот на сезоната во поредокот на конструктори завршија пред гиганти како Ферари и Мерцедес.

Според информациите кои доаѓаат од тимот, Ботас и Маса ќе останат зад воланите на Вилијамс, а за подобар пласман во сезоната која следува ќе им помогне новиот “FW37” болид.