сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тинејџер фотограф убиен во Сирија

bakarat

Последни вести

Тинејџерот фотограф, Молхем Бакарат, чии „моќни“ слики за страдањето во Сирија, го обиколија целиот свет, е убиен на работна задача за агенцијата „Ројтерс“, додека фотографирал напад во Алепо.

Седумнаесетгодишниот Бакарат, кој како фриленсер од мај работел за „Ројтерс“ во Сирија, е убиен минатиот петок додека го фотографирал судирот кој што се водел меѓу силите на режимот на Башар ал Асад и бунтовниците во Алепо.

„Ројтерс“ ги обвини владините сили дека болницата во Алепо ја претворила во своја касарна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести