среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тинејџерка побегна за да се бори за Исламската држава

1412115116919_wps_16_PLEASE_LEGAL_PHOTO_ID_CON

Последни вести

Петнаесетгодишната Јусра Хусиен од Лондон избегала од дома за да се бори за Исламската држава.

Нејзините родители преку медиумите упатија апел до нивната ќерка да им се веати дома.

-Те молиме врати се, ние само сакаме да бидеш на безбедно, се огласија тажните родители.

Јусра е пријавена за исчезната од страна на нејзините родители од домот во Бристол минатата недела, а отогаш и се губи секаква трага.

Се верува дека наместо во училиште се качила на автобус во Лондон, за да се сретне со друга 17- годишна девојка и заедно со неа заминала во Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести