сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тирана: Косовските политичари треба да се дистанцираат од протестите

kos-630x346

Последни вести

Министерството за надворешни работи на Албанија соопшти дека со посебно внимание ја следи политичката ситуација на Косово и искажа вознемиреност поради насилството на простестите во Приштина, пишува МИА.

Како што јави дописникот на МИА, во соопштението официјална Тирана го искажува ставот дека политичарите на Косово треба да се дистанцираат од протестите.
„Мирот и воспоставувањето на редот се значајно начело за да се отвори патот за решавање на проблемите и во служба на демократската стабилност на Косово“, стои во реакцијата на албанското Министерствио за надворешни работи.
Институциите на Албанија порачуваат дека во секој случај потребен е дијалог, а не влошување на состојбата со насилство.

Најчитани вести