петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тирана не размислува за „Голема Албанија“

Ниту една политичка партија во Албанија не се залага за такво нешто. Тоа е нешто кое повеќе го слушаме надвор од земјата, истакна Лани за белградскиот весник „Данас“ пред официјалната посета на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, одговарајќи на прашањето каков е ставот на Албанија околу идејата за формирање „Голема Албанија“.

Albanian Media Institute

Последни вести

Албанија ја поддржува независноста на Косово, но не размислува за опцијата на т.н. „Голема Албанија“, изјави Ремзи Лани, генерален директор на Албанскиот медиумски институт, објави МИА.

– Ниту една политичка партија во Албанија не се залага за такво нешто. Тоа е нешто кое повеќе го слушаме надвор од земјата, истакна Лани за белградскиот весник „Данас“ пред официјалната посета на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, одговарајќи на прашањето каков е ставот на Албанија околу идејата за формирање „Голема Албанија“.

Лани, кој неодамна престојувал во Белград како учесник на Белградскиот безбедносен форум, оцени дека посетата на Рама на Белград е прва на еден албански премиер во последните седум децении и тоа е многу важно за односите меѓу двете земји.

Посетата на албанскиот премиер на Белград е најавена за 22 октомври.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести