среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ТМРО: Мара Бунева е Македонка, а нејзиниот чин на саможртва достоен за почит.

ТМРО смета дека државата не треба да дозволи да се присвои делото на Мара Бунева за туѓи интереси и кончено треба да се каже вистината

spomen ploca mara buneva

Поврзани вести

Мара Бунева е чиста Македонка, родена во Тетово, која во 1928 година прави чин достоен само за великаните, односно извршува атентат над Српскиот обвинител во Скопје Велимир Прелиќ, човекот симбол на Српскиот терор и ропство, сметаат од ТМРО.

„Искривувањето на историјата и вистината ,и тврдењата дека Бунева била бугарка е Српска пропаганда ,со цел да се оправда соживотот во СФРЈ,како и да се сокрие Српската окупација на Македонија ,Она што Македонската држава требаше да го направи е достојно да се одбележи нејзината саможртва и таа да постави спомен обележје,а не да се дозволи присвојување на нејзиното дело за туѓи интереси и конечно да се каже вистината, за оправданоста на нејзиниот херојски чин, атентатот над Српскиот окупаторски чиновник Прелиќ“, се вели во соопштението од партијата на Ванчо Шехтански.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести