недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ТМРО: Зошто Министерството за правда, намерно или ненамерно, не постапува по обврската кон партијата?

Поврзани вести

Од партијата ТМРО реагираат на непостапувањето од страна на Министерството за правда во врска со тоа што не се исплатени парични средства за учество на локалните избори.

„Министерството за правда и ресорниот министер Блерим Беџети, случајно или не, не постапија по законската обврска од член. 10 од Законот за финансирање на политички партии,па заклучно со истекот на тековната година, на партијата ТМРО не е и исплатија парични средства за учеството на локалните избор и освоениот потребен ценсус“, се наведува во соопштението на партијата. 

ТМРО писмено се обрати до Министерството за Правда,но и до ДИК,од каде произлегува оваа законска обврска на државата, Очекуваме да биде најитно постапено,по нашето барање кое е законско и ја следува партијата.

„Несакаме да размислуваме за други причини за ваквата постапка, кои директно би биле незаконски насочени И сфатени како едностран преседан во финансирањето на партиите и нивен нееднаков и селективен третман,насочен директно и на нивното нормално функционирање,заради што ке бидеме приморани да ги известиме и мегународните преставници во земјава“, изјави претседателот на партијата Ванчо Шехтански.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести