петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Тодоров: 162 доктори доцнеле подолго од еден час на закажан преглед

nikola-todorov-

Последни вести

Вкупно 162 доктори трипати или повеќе од трипати пати месечно задоцниле подолго од еден час на првиот закажан преглед во денот, покажала анализата на податоците добиени од Мој термин.Најмногу доцнења се забележани кај Психијатрија (22 доктори од горенаведените 162), Акушерство и гинекологија (15), Интерна медицина (14), Офталмологија (14), Ортопедија (11), Педијатрија (11).Министерот за здрвство Никола Тодоров најави прекршочни постапки.

„Oвие податоци ќе ги доставиме до сите директори на јавните здравствени установи со барање во рок од 3 дена да отпочнат прекршочни постапки за дисциплинска неуредност за секој од докторите. Во рок од 7 дена, директорите треба да не информираат дека е поведена постапка и во кој рок постапката ќе биде завршена,“ информираше министерот Тодоров.

Здравствени установи каде што докторите најмногу доцнат се Општата болница Дебар, каде 28 отсто од докторите закасниле повеќе од еден час најмалку три пати во месец септември, Универзитетската клиника за неврохирургија со 20 отсто од докторите, Општата болница во Струмица со 19 отсто од докторите кои прегледите ги започнале со закаснување од најмалку еден час.

„Специјалистот по трансфузиона медицина од Крива Паланка е лидер со бројот на задоцнувања во месец септември, имено од вкупно 20 дена во амбуланта во месец септевмри, задоцнил со преглед повеќе од еден час во 15 дена, односно во 75 отсто од деновите кога е во амбуланта.Слични се примерите и со: доктор по оториноларингологија во Завод за Рехабилитација на слух,говор и глас – Скопје, кој задоцнил во 13 дена кога имал амбулантски прегледи доктор по спортска медицина во Здравствен дом Кавадарци задоцнил во 13 дена доктор Пнеумофтизиолог во Општата Болница во Куманово кој задоцнил во 12 дена во амбуланта доктор по оториноларингологија на Универзитетската клиника за уво нос и грло задоцнил во 10 дена кога имал амбулантски прегледи,“ потенцираше Тодоров.

Во Градската општа болница „8 Септември“ и Клиничката болница во Тетово, помалку од пет отсто од докторите задоцниле со прегледување на пациентите според закажаните термини.

„Како што споменав, со доцнењето на првиот закажан преглед во денот (повеќе од еден час), автоматски се поместуваат сите останати закажани термини во текот на денот, а тоа негативно се одразува и врз пациентите кои се оставени да чекаат, и врз ефикасноста на работа на докторот. Покрај тоа, треба да се има предвид дека пациентите многу често земаат отсуство од работното место за да отидат на закажаниот преглед, така што со доцнењето на докторот може да го надминат ограниченото време. Генерално, оваа појава предизвикува девалвација на системот и токму затоа имаме обврска да преземаме мерки да ја спречиме,“ изјави Тодоров.

Тој подвлече дека секој месец најдоцна до петти во месецот на прес конференција ќе ги објавува овие податоци, ќе ги казнува директорите кои не го исполниле таргетот и ќе бара да бидат казнети докторите кои не го почитувале законот и времето на пациентите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести