сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тодоров: Детално ќе испитам дали доцнела брзата помош за сообраќајката кај Удово

Ќе се испитува и дали се точни констатациите дека бебето не било згрижено од Брза помош, бидејќи лекарските екипи наводно, првично констатирале дека не е во животна опасност, а потоа било однесено со приватно патничко возило.

todorov

Последни вести

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска најави дека ќе се преземат соодветни мерки доколку се утврди дека итната медицинска помош ненавремено реагирала по завчерашната сообраќајка на српските државјани на патот Удово – Демир Капија, во која загина осуммесечно бебе.

Ќе се испитува и дали се точни констатациите дека бебето не било згрижено од Брза помош, бидејќи лекарските екипи наводно, првично констатирале дека не е во животна опасност, а потоа било однесено со приватно патничко возило.

Сообраќајката се случила во 7.30 часот, а брзата помош пристигнала во 7.53 часот.

– Станува збор за голема сообраќајна несреќа со повеќе жртви и едно возило не може сите наеднаш да ги згрижи. Сепак, во детали ќе ја испитаме ситуацијата за да видиме дали имало доцнење на брзата помош. Ако тоа го утврдиме, ќе преземеме соодветни мерки – истакна Тодоров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести