среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Тодоров: Екстерното во високото образование ќе обезбеди поквалитетни кадри

резултатите од ваквите тестови се доказ дека пациентите ќе добијат еднаков квалитет на услуга од сите доктори кои завршиле на кои било медицински факултети во Македонија, смета Тодоров.

todorov-press-640x360

Последни вести

На медицинскиот факултет студентите веќе полагаат екстерни тестови на крајот на втора и четврта година високо образование.

Ова го истакна Никола Тодоров, поранешен министер за образование и наука на Република Македонија, кој смета дека резултатите од ваквите тестови се доказ дека пациентите ќе добијат еднаков квалитет на услуга од сите доктори кои завршиле на кои било медицински факултети во Македонија.

-Медицината не е исклучок, да го земеме пример и градежништвото. Дали некој би сакал да живее во зграда каде статичарот завршил на некој факултет за кој не може да се гарантира нивото на квалитет? Државата мора да најде механизми да обезбеди релативно идентичен квалитет и релативно идентично ниво на знаење и вештини на сите универзитети во Македонија, истакна Тодоров.

Актуелниот министер за здравство ова го истакна како коментар на предлог измените во Законот за високо образование, каде се предвидува освен основците и средношколците екстерно да бидат тестирани и студентите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести