понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Тодоров: Ќе бидат субвенционирани до 60 отсто од трошоците на занаетчиите

todorovvv-500

Поврзани вести

Никола Тодоров, носителот на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 3 денеска е во посета на Делчево и Македонска Каменица каде пред граѓаните промовираше проекти од програмата Проверено.

Тодоров се осврна на проектот за поддршка на занаетчиството и занаетчиите во земјава и истакна дека е предвидено субвенционирање до 60 отсто од признатите трошоци кои се направени од занаетчиите за развој на занаетчиството.

-Овој проект предвидува  државата да субвенционира до 6о отсто од признатите трошоци кои се направени од занаетчиите за развој на занаетчиството во Македонија. Тоа се претежно трошоци за набавка на алат, трошоци за развој на производ, дизајн, трошоци за стекнување со титула мајстор. Трошоците можат да бидат најмногу до 120.000 денари, рече Тодоров.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести