сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Тодоров: Нема потреба од прогласување на епидемија од туларемија

todorov500

Последни вести

Министерот за здравство Никола Тодоров ја исклучува можноста за прогласување епидемија за болеста туларемија во Македонија.

– Ни оддалеку не е таква ситацијата да прогласуваме епеидемија. Беше прогласена епидемија на локални подрачја каде што беа локални жаришта за да се избегнат дополнителни нови случаи. Од тој момент досега нема нови случаи. Остана последната бројка на заразени, изјави Тодоров по денешната посета на реновираната служба за трансфузиологија во Куманово.

Одговорајќи на новинарско прашање, министерот нагласи дека се преземаат сите препорачани мерки задолжителни во ваков случај. Мерките, како што подвлече тој, засега дават добри резултати.

Најчитани вести