четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тодоров: Повредените во сообраќајката кај Сарамзалино се вон животна опасност

Од вкупно 12 повредени лица кои вчера беа донесени во Ургентниот центар во Скопје, осум се лекуваат болнички, а четворица по амбулантските прегледи се пуштени дома. На трауматологија се лекуваат пет пацинети со контузија на граден кош, кичма, скршеница на лумбален пршлен и од нив двајца се оперирани вчера, а еден ќе биде опериран денеска.

soobr

Поврзани вести

Сите пациенти кои се донесени вчера на скопските клиники, а кои беа повредени во сообраќајната несреќа на железничкиот премин кај Сарамзалино се во стабилна здравствена состојба и се надвор од животна опасност, информира министерот за здравство, Никола Тодоров.

Од вкупно 12 повредени лица кои вчера беа донесени во Ургентниот центар во Скопје, осум се лекуваат болнички, а четворица по амбулантските прегледи се пуштени дома. На трауматологија се лекуваат пет пацинети со контузија на граден кош, кичма, скршеница на лумбален пршлен и од нив двајца се оперирани вчера, а еден ќе биде опериран денеска.

На КАРИЛ се лекуваат двајца пациенти на кои денеска им се прават контролни снимки. Посериозна е состојбата на една пациентка која има повреда на белите дробови и главата и е ставена на респиратор. Како што посочи Тодоров, таа денеска ќе биде подложена на контролно КТ снимање на главата. На неврохирургија е згрижен еден пациент со фрактура на черепот и крварења од увото.

Во велешката болница, пак, во моментов болнички се лекуваат шест пациенти на хирургија, а дома се пуштени тројца меѓу кои и трудницата, која е во добра општа состојба. Во текот на вчерашниот ден од оваа болница за Скопје се испратени вкупно пет  пациенти.

Во штипската болница во моментов болнички се згрижени четири пациенти од кои двајца на одделението за ортопедија и двајца на хирургија.

Во Скопје од оваа општа болница вчера се донесени четворица пациенти од оделението за ортопедија кои се здобиле со посериозни фрактури, а останатите повредени се пуштени на домашно лекување.

Во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот Велес-Штип кај железничкиот премин Сарамзалино кога воз удри во автобус повредени беа вкупно 32 патника.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести