вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Тодоров се сретна со Амано

Sredba so Amano - foto 1

Последни вести

Во рамки на работната посета на Виена, министерот за здравство Никола Тодоров, денеска оствари средба со генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, Јукија Амано.

На средбата беа разгледани можностите за понатамошно унапредување на соработката меѓу Агенцијата и релевантните институции од Република Македонија, особено по изборот на Република Македонија за член на Бордот на гувернери на Агенцијата, со што се отвораат повеќе можности од аспект на стручна соработка, како и простор за реализирање на националните приоритети на државите-членки.

Воедно, на средбата се разговараше и за конкретните проекти кои Република Македонија ги имплементира со финансиска и техничка поддршка од Агенцијата, како што е ПЕТ-центарот (Центар за позитронска емисиона томографија), како и за други проекти и програми во областа на медицината и јавното здравје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести