четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Тодоров: Сите трошоци за операција на Тамара Димовска на товар на МЗ и ФЗОМ

todorov

Последни вести

Сите трошоци за изведување на седмиот по ред оперативен зафат во странство врз деветгодишната Тамара Димовска од Велес која има проблем со искривување на рбетот, ќе бидат целосно покриени од страна на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

Ова денеска го изјави министерот за здравство Никола Тодоров, одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Центарот за интервентна кардиологија во рамки на Клиничката болница во Тетово.

– Досега биле изведени шест оперативни зафати, но било утврдено дека е потребен и седми поради што тој ќе биде изведен во странство, а сите трошоци ќе бидат целосно покриени од страна на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување на Македонија, додаде Тодоров.

Најчитани вести