сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Тодорвов: Нови биохемиски анализатори за поефикасни и побрзи анализи

Очекувам дека на овој начин, не само што ќе добиеме заштеда на средства, не само што ќе добиеме побрза услуга, туку ќе овозможиме и повисоко ниво на квалитет и точност на биохемиските анализи во Македонија, истакна Тодоров.

todorov

Поврзани вести

Девет јавни здравствени установи за неколку недели ќе добијат биохемиски анализатори кои ќе ја подобрат точноста, ефикасноста и брзината на издавање на анализите. Новите апарати ќе ги изработуваат анализите двојно побрзо, за 4 до 10 минути, без да користат скапи реагенси.

Министерот за здравство Никола Тодоров кој информираше дека успешно финализираше и се реализираше тендерот, додаде и дека минималната годишна заштеда за здравствените установи, без да се смета набавката на врвниот апарат кој е бесплатен, споредбено со претходната година изнесува над 17 милиони денари, но се очекува заштедата да биде уште поголема.

„Очекувам дека на овој начин, не само што ќе добиеме заштеда на средства, не само што ќе добиеме побрза услуга, туку ќе овозможиме и повисоко ниво на квалитет и точност на биохемиските анализи во Македонија“, истакна Тодоров.

Единаесетте нови анализатори се наменети за Универзитетската клиника за детски болести, Универзитетска клиника за хематологија, Универзитетска клиника за онкологија и радиотерапија, Клиничка биохемија, Градската општа болница „8 Септември“, Универзитетската клиника „Св. Наум Охридски“, Клиничките болници во Тетово, Штип и Битола.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести