понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Томаш Бердих се закити со титулата на турнирот во Стокхолм

berdih

Поврзани вести

Чешкиот тенисер Томаш Бердих славеше во финалето на турнирот во Стокхолм, совладувајќи го Бугаринот Григор Димитров.

Ова беше 10-та титула во кариерата на Чехот, а до неа дојде откако во финалето против Димитров славеше победа со 2:1 во сетови (5:7 , 6:4 , 6:4).

Томаш Бердих во моментов се наоѓа на 7-то место на АТП листата, но со оваа нова титула и освоените бодови, сигурно ќе напредува некое место погоре.

Бердих, направи голем исчекор кон пласманот на завршниот Мастерс во Лондон , но се уште местото таму не му е загарантирано. Се ќе се знае по турнирот во Париз кој започнува од понеделник.

Засега место на Мастерсот во Лондон обезбедија Ѓоковиќ, Федерер, Надал , Вавринка и Чилич.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести