петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Топ 10 најскапи куќи во светот (Галерија)

куки

Поврзани вести

За живот на висока нога потребно е навистина многу пари.

Ова се десетте најскапи куќи…

10. Имотот на Роболовјеви – 95 милиони долари

Оваа куќа е една од најскапите во САД. Овој имот на Флорида од Доналд Трамп го купил Димитриј Роболовјев.

флорида

9. Палата во Силиконската долина – 100 милиони долари

Ова е најскапиот семеен дом во Америка. Има пет спални, девет бањи, отворен и затворен бзен… Се на се’ едн прилично „фенси“ куќа.

долина

8. Fleur De Lys – 125 милиони долари

Се протега на површина од 3.800 квадраатни метри и има 15 спални.

ку

7. Дворецот на Арон Спелинг – 150 милиони долари

Куќата се наоѓа на 5.200 метри квадратни и има 123 соби, кугланаи многу други содржини.

арон

6. Кулата на Тим Бликсет – 155 миилиони долари

Оваа куќа се наоѓа во американската држава Монтана и е единствена од две причини: Поседува прватен ски-лифт од куќата до најблиското скијаалиште, што е исто така сопственост на Тим Бликсет и е единствена со својот преубав двор.

тим

5. Вилата на Елена Франчук – 161 милион долари

Куќата која е во викторијански стил е во сопственоста на Елена Франчук, украинска деловна жена. Се наоѓа во Лондон.


ло

4. Херстовата палата – 165 миилиони долари

Оваа куќа е користена за снимањето на филмот „Кум“, а во неа претседателот Кенеди го поминал медениот месец.

кум

3. Рибникот Ферфилд – 198 милиони долари

рибник

2. Вилата на Леополд –  736 милиони долари

Куќата е сместена на француската ривиера, а ја изградл белгискиот крал Леополд Втори во 1902. година. Сега е во сопственост на рускиот милијардер Прокхоров.

леополд

1. Антила – милијарда долари

Антилае најскапата куќа наа светот.  Сместена е во Мумбаи и претставува вистински предизвик на се’ што сметате дека во една куќа може да постои и е уникатно ахитектонско дело.

Дворецот е на 27 ката, а содржи паркинг на шест нивоа. Спални со бањи на неколку ката, па дури и градина на четири ката.

индија

Најчитани вести