Магазин

Топ 5 здрави намирници за 2016

Топ 5 здрави намирници за 2016

Се почесто се сретнуваме со ситуации кога луѓето појадуваат кога е време за ручек, и тоа го прават набрзина во најблиската пекара, а притоа не се свесни колку нездравата и неправилната исхрана влијае на нивната ефикасност и здравје.

Ручекот се поместува кога правино би требало да се вечера, а заморот од целодневното гладување и сега преполниот стомак се зголемува.

Еве неколку практични совети…

1.Започнете да јадете во чинии

Јадете во чинии, без разлика дали станува збор за смути, макро или суши чинии. Тие се одличен начин да добиете повеќе протеини и храна во совршени пропорции.

2.Алги

Алгите се подводни билки, познати по своите хранливи материи. Често се состојка на препаратите за нега на кожата и имаат неверојатен потенцијал за борба против климатските промни. Исто така се нарекуваат и чудесна храна. Морските алги се една од најхранливите блики на планетава и се богат извор на минерали. Алгите се богати со биолошки активни супстанци кои имаат голема корист за нега на кожата, вклучувајќи здрав изглед на кожата, косата, ноктите…

3.Матча зелен чај

Матча е јапонски зелен чај кој е во облик на прав и може да се раствори во топла вода или млеко. Овој зелен чај е преполн со силни антиоксиданси.

4.Билки против стрес

Некои билки имаат натприродна моќ да помогнат телото да се адаптира на стресот.

Магичната билка Адаптогеник го подобрува здравјето и убавината. Таа помага вашето тело да се прилагоди на своите специфични потреби. Нема храна која може да го стори тоа и не постои друга билка која го прави тоа на ист начин.

5.Млеко со семки

Поќнете да пиете млеко со семки за подобро здравје. Направете свое млеко или обидете се да направите комбинација на млеко со индиси оревчиња, ореви…