четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Топ шест освежителни напитоци за добро утро!

Orange juice

Orange juice

Последни вести

Ниту еден организам не може да функционира без течности, па затоа се препорачува дневно да се пие најнмалку литар и половина вода, но и неколку чаши природни овошни сокови. Ова правило особено е важно за идните мајки, кои освен за своето треба да се грижат и за здравјето на плодот.

Вода

Додека организмот без храна опстанува и до два месеци, без вода може да издржи само неколку денови. До сите реакции во организмот доаѓа исклучиво со помош на течностите, а водата е таа која го овозможува транспортот на хранливите состојки по целото тело.

Сок од ананас

Одличен е за варење на храната. Сокот од ананас успешно ги заменува класичните освежителни напитоци и претставува еден од најпријатните гасители на жедта. Најдобро е да се пие свеж.

Сок од јаболка

Јаболката е овошје со најмногу благодети за организмот, а има и предност бидејќи е достапна во текот на целата година. Нејзиниот сок е познат по низата добри особини: создава јаки и силни мускули, делува како диуретик, врши дезинфекција на системот за варење и обезбедува правилна работа на цревата. Освен тоа, свежиот сок од јаболка содржи и лимонска киселина, витамин Ц, витамини од групата Б и разни видови шеќери, особено фруктоза. Бидејќи е нискокалоричен, напитокот особено се препорачува на личности кои не сакаат да се здебелат.

Сок од портокал

Портокалот е ризница на Ц витаминот. Со само 100 милилитри ќе внесете 65 отсто од препорачаната дневна доза од овој витамин. Исцедениот сок од портокал треба да се испие веднаш. Задоволството од ова овошје им е скратено на личностите кои боледуваат од гастритис, камен во бубрегот, хијатус хернија или пак на оние кои се алергични на портокал.

Сок од морков

Познат е во кујната како неизоставна состојка на секоја супа или чорба и е вистински еликсир на здравјето. Неговиот сок игра важна улога во чувањето на цревната бактериска флора, што е важен предуслов за здравјето на цревата. Освен тоа, сокот од морков е богат со витамин А во облик на бетакароген, корисен за видот и спречувањето на кожни заболувања како што се акните и еритемите.

Сок од лимон

Овој сок содржи голем број витамини, особено витаминот Ц. Благодарение на високата алкална вредност лимоновиот сок дезинфицира и чисти, а во состојба е и да го намали вишокот на киселина во организмот, од што страдаат голем број трудници. Сепак, лимонадата немојте да ја конзумирате ладна, туку со топлина на собна температура.

 

 

 

Најчитани вести