четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

(ВИДЕО+ФОТО) Над 1.000 жртви од топлотниот бран во јужен Пакистан

Над 1.000 жртви на топлотниот бран во јужен Пакистан

Над 1.000 жртви на топлотниот бран во јужен Пакистан

Поврзани вести

Бројот на жртвите од топлотен бран во јужен Пакистан, се искачи на повеќе од 1.000. Топлотниот бран е особено алармантен во провинцијата Синд, каде што главниот град Карачи се соочува со температури и до 45 Целзиусови степени.

pakistan1

Големите болници во Карачи се борат да се справат со приливот на пациенти погодени од топлотниот удар

Повеќето од смртните случаи се меѓу сиромашните и  работниците кои работат напорно на отворено. Голем број пациенти се уште се во критична состојба. Бројот на жртвите се очекува да расте.

pakistan

Провинциската влада на Синд објави вонредна состојба во Карачи, со препораки до граѓаните  да не излегуваат надвор на високите температури.

Метеоролозите посочуваат дека топлотен бран ќе се стабилизира бидејќи се очекуваат врнежи од дожд.

pakistan2

 

Најчитани вести