вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Топлотен бран во Рио де Жанеиро, измерени 40 степени

rio

Поврзани вести

Бразилскиот град Рио де Жанеиро е погоден од топлотен бран, каде термометрите денеска регистрираа 40 степени целзиусови. На сонце, температурата достигна 50 степени.

Купувачите, кои од жештината најдоа засолниште во „Шопинг Леблон“ добија неочекувано олеснување кога се вклучија прскалките со вода од пожарните аларми.

„Поради високите температури во градот, прскалките автоматски се вклучија. работите се вратија во нормала после 20 минути и центарот беше исчистен, соопшти овој центар на Твитер.

Големата жештина и влага беа премногу и за системот за воздушно ладење на меѓународниот аеродром „Галео“ и домашниот „Сантош Димон“, па патниците се „вареле“ на температури поголеми од 30 степени, јави телевизијата „Глобо“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести