вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Топлотниот бран во Јапонија однесе 15 животи

Според објавените податоци, кои се засновани само врз бројот на оние кои побарале итна помош, 44,4 отсто од луѓето биле на возраст над 65 години, кои сочинуваат една четвртина од населението во земјата.

bran

Последни вести

Топлиот бран што минатата недела ја зафати Јапонија со температури што достигнуваат и до 35 Целзиусови степени во сенка, предизвикал смрт на 15 лица, а 8.580 побарале медицинаска помош, од кои 19 се во тешка состојба, соопшти јапонската Агенција за елементарни непогоди.

 Според објавените податоци, кои се засновани само врз бројот на оние кои побарале итна помош, 44,4 отсто од луѓето биле на возраст над 65 години, кои сочинуваат една четвртина од населението во земјата.
Минатата недела 3.179 лица побарале медицинска помош поради високите температури, од кои тројца починале.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести