вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 53

Топол пунч од портокали и црно вино

punc-1

Поврзани вести

Состојки:

1литро црно вино

1 портокали

4 супени лажици шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

Половина цимет

2 каранфилчиња

20 милилитри рум

0, 5 литри вода

Подготовка:

Исцедете сок од портокал и додадете вода, шеќер, ванилин шеќер, цимет и каранфилчиња и кратко проварете ги.

Исцедете сок од портокал, потоа додадете црно вино и повторно проварете. Ставете го пунчот од портокали и црно вино во топли чаши и во секоја од нив ставете по една лажица рум. Пунчот се служи топол.

Најчитани вести