понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Видео: Торнада во САД, засега еден мртов

Неколку торнада го зафатија североистокот на Небраска, каде е загинато најмалку едно лице, а повредени се најмалку 16.

131005194947-02-autumn-storms-horizontal-gallery

Поврзани вести

Неколку торнада го зафатија североистокот на Небраска, каде е загинато најмалку едно лице, а повредени се најмалку 16.

„Олујните удари беа дел од „суперкелијните“ торнада класа EF-2 или EF-3, што значи дека брзината на ветрот беше до 265 километри на час“, изјави Рич Томпсон, метеоролог од Националниот центар за предвидување на бури во Оклахома.

Селото Пилгер, кое има околу 250 жители го поднело најголемиот удар, бидејќи нервремето ги погодило во доцните попладневни часови по локално време.

„Пилгер повеќе не постои, Торнадото помина низ ценатрот на селото. Електричните линии, водоводот и канализацијата повеќе тука не постојат“, изјави Сенфорд Гошорн, директор на службата за итни интервенции во округот Стентон.

Експертите воочиле најмалку четири торнада на североистокот на Небраска, а во еден случај две торнада се појавиле во исто време во исто подрачје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести