понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Тошиба ќе гради нуклеарен реактор во Бугарија

Јапонската компанија „Тошиба“ доби нарачка од бугарската Влада да изгради нуклеарен реактор за централата Козлодуј, објавија денеска јапонските медиуми.

aec_kozlodui

Последни вести

Јапонската компанија „Тошиба“ доби нарачка од бугарската Влада да изгради нуклеарен реактор за централата Козлодуј, објавија денеска јапонските медиуми.

Реакторот со моќност од 1.110 до 1.200 мегавати ќе чини  околу пет милиајрди долари. Реакторот ќе го гради американската компанија „Вестингхаус“, која е сопственост на „Тошиба“.

Експлоатацијата на реакторот треба да почне во 2025 година.

Во Козлудуј во моментот работаат два реактори, додека четири се затворени на барање на Европската комисија поради безбедносни причини при влезот на Бугарија во Европска унија во 2007 година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести