Спорт

Тотенхем и понатаму верува во очајниот Ламела

Тотенхем и понатаму верува во очајниот Ламела

Челниците на лондонскиот премиерлигаш Тотенхем, потврдија дека аргентиснкиот интернационалец, Ерик Ламела и во пролетниот дел од актуелната сезона ќе настапува на “Вајт Харт Лејн”.

 

Најскапата аквизиција во клупската историја на популарните “петли”, купен од Рома за рекордни 36 мил. евра, беше дел од стартниот тим само на три натпревари во новата сезона, а остнатите ги започнуваше или на клупата за резервни фудбалери или истите ги следеше од свечената ложа.

 

Во изминатите неколку недели актуелна беше приказната дека малдиот крилен напаѓач ќе биде ставен на трансфер листата или ќе биде позајмен на некој друг клуб во кој ќе има статус на стандарден првотимец.
Најзасинтересирани за 6-месечна позајмица беа челниците на италијанските калчолигаши Лацио, Јувентус и Интер, но новиот менаџер на Тотенхем, Тим Шервуд потврди дека Ламела ќе остане во Лондон и дека во пролетниот дел од сезоната ќе има далеку поголема