среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 46

Тотенхем со победа се прости од „Вајт Харт Лејн“

Тотенхем на „Вајт Харт Лејн“ играше од 1899 година, но клубот во непосредна близина овој стадион започна да гради нов објект кој ќе има речиси двојно поголем капацитет

totenhem mancester

Поврзани вести

Фудбалерите на Тотенхем Хотспур во последниот натпревар како домаќини на стадионот „Вајт Харт Лејн“ во историјата го совладаа Манчестер Јунајтед со 2:1 (1:0) во средбата од 37-то коло на англиската Премиер лига.

Домаќините поведоа со головите на Ванјама во 6 и Кин во 48 минута, додека на гостите надежите им ги врати Руни во 71 минута.

Тотенхем на „Вајт Харт Лејн“ играше од 1899 година, но клубот во непосредна близина овој стадион започна да гради нов објект кој ќе има речиси двојно поголем капацитет, а на кој ќе се пресели на почетокот од сезоната 2018/2019 година, Следната сезона „петлите“ своите домашни натпревари ќе ги играат на „Вембли“.

Тотенхем е сигурен на второто место на табелата со 80 бодови, седум помалку од Челзи кој ја обезбеди шампионската титула, а седум повеќе од третиот Ливерпул кој претходно во неделата како гостин го надигра Вест Хем Јунајтед со 4:0 (1:0).

Головите за Ливерпул ги постигнаа Стариџ во 35, Коутињо во 57 и 61, и Ориџи во 76 минута.

Играчите на Хал Сити испаднаа од лигата откако во мечот од претпоследното коло се поразени на гости од Кристал Палас со 0:4 (0:2). Кристал Палас во решавачкиот меч за опстанок целосно ја надигра екипата на Хал и славеше со головите на Зака во 3, Бентеке во 34, Миливојевиќ во 85 од пенал и Ван Аанхолт во 90 минута.

Домаќините со победата си обезбедија опстанок, додека Хал им се придружи на Сандерленд и на Мидлзборо кои ја напуштаат елитата. Хал пред последното коло има четири бодови помалку од Свонси, па по овој исход им олесни и на Велшаните.

Најчитани вести