понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Традиционален новогодишен симфониски концерт за деца

Оркестарот на Филхармонијата ќе изведе популарни и атрактивни дела од Хачатуријан, Вилијамс, Штраус, Чајковски, Хендл, Менделсон.

simfonija

Последни вести

Македонската филхармонија денеска напладне во Универзална сала ќе го изведе традиционалниот новогодишен симфониски концерт за најмладите, под диригентство на Борјан Цанев.

Оркестарот на Филхармонијата ќе изведе популарни и атрактивни дела од Хачатуријан, Вилијамс, Штраус, Чајковски, Хендл, Менделсон.

Специјални гости на концертот се балерини од средното музичко училиште  „Илија Николовски-Луј“, а аниматор на публиката и годинава е актерот Мартин Јорданоски, кој овојпат ќе има улога на едно од џуџињата на Дедо Мраз

Најчитани вести