петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Трагедија: Американските кошаркарски легенди загинаа во авионска несреќа

in-memoriam-612x300

Последни вести

Јавноста зад Океанот беше потресена од смррта на тренерот на Универзитетот Илиноис, Тори Ворд и спортскиот директор, Арон Лич кои загинаа во авионска несреќа неколку часа по финалето на кошаркарското првенство меѓу колеџите во САД.

Двајцата тргнале со мал авион по финалето, во кој имало вкупно 7 луѓе и сите загинале. Се уште не се јасни причините за катастрофата.

Претседателот на универзитетот, Лари Дитц ја потврди трагичната вест. Сите студенти се информирани за случката.

Меѓу другите во авионот биле и поранешниот играч на универзитетот, Џејсон Џоунс, пилотот Томас Хајлман и тројца фанови.

Најчитани вести