Свет

Трагедија во Франција, загина дете, 11 лица повредени

Трагедија во Франција, загина дете, 11 лица повредени

Трагедија ја потресе Франција.

Во предградие на Париз утринава во експлозија се урна една четирикатна зграда и притоа загина едно дете, а најмалку 11 лица се повредени, јавија француските медиуми, повикувајќи се на локалните служби.

-Седум возрасни и пет деца се водат како исчезнати, изјави представник на противпожарна служба во Париз, додавајќи дека се уште не е познато што е причината за експлозијата.

Сомневањата паѓаат на протекување плин.

-Во тек е пребарување на урнатините и бараме уште можни жртви, а заради несреќата е мобилизован доста медицински персонал, рече претставникот на противпожарната служба.