Свет

Трагична несреќа во Манила: Најмалку 22 загинати

Трагична несреќа во Манила: Најмалку 22 загинати

Во трагична сообраќајна незгода во филипинската престолнина Манила животот го загубија 22 лица.

Во тешка сообраќајна незгода, 22 лица го загубија животот, а 20 се пренесени во болница со сериозни повреди,  откако рано утринава автобус кој се движел со голема брзина ја пробил заштитната ограда на автопатот, а потоа удрил во комбе.

Според полицијата, причинита за несреќата се’ уште е непозната, но најверојатно е од големата брзина со која се движел автобусот.

Сообраќајните ензгоди се чести на Филипините бидејќи не се почитуваат сообраќајните правила.