понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Трајановски- Безак: Конкретизирање и продлабочување на соработката меѓу Македонија и Словачка

Скопскиот градоначалник на средба со словачкиот амбасадор во земјава

Sredba so ambasadorot na Slovacka (3)

Поврзани вести

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во Кабинетот го прими  новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Словачка во Македонија, Мартин Безак.

Градоначалникот Трајановски истакна дека му претставува особена чест што има можност да се запознае со Безак и со  него да разговара околу меѓународната соработка во неколку сегменти како што е културата, образованието и соработката на полето на спортот.

 Амбасадорот Безак увери дека во периодот на вршењето на дипломатската функција ќе настојува пријателските односи и коректната соработка меѓу Словачка и Македонија да се продлабочи и да се унапреди во сите области од заеднички интерес за доброто на граѓаните на двете земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести