петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Трајановски ја прими делегацијата од збратимениот Нанчанг

Delegacija Kina 2014 (2)

Последни вести

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, во салата за состаноци, ja прими делегација од градот Нанчанг од Народна Република Кина. Делeгацијата беше составена од: Ган Јуонг, Соработник на консултант во Канцеларијата за меѓународна соработка на градот Нанчанг; Леи Лионг, Раководител на одделение во Канцеларијата за информирање на градот Нанчанг; Каи Џие, Раководител на одделение во Канцеларијата за информирање на градот Нанчанг; Лиу Фу, Управувачки директор на Одделение за култура во рамките на Радиото и телевизијата на Нанчанг; Лиу Лианг, Одделение за култура во рамките на Радиото и телевизијата на Нанчанг и Ли Џијан од Канцеларијата за меѓународна соработка на градот Нанчанг.

Delegacija Kina 2014 (1)

На средбата гостите го искажаа своето задоволство што Град Скопје е првиот збратимен град со Нанчанг, како и од досегашната соработка која трае веќе 30 години. Членовите на делегацијата од Нанчанг истакнаа дека примарна цел на нивниот град е соработката со Град Скопје да се продлаби и сакаат да снимат филм во кој ќе ја документираат досегашната соработка на економски, научен и образовен план, за да можат да им го прикажат на своите сограѓани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести