Спорт

Трајковски се сели во Италија, следна дестинација – Палермо

Трајковски се сели во Италија, следна дестинација – Палермо

Според одредени информации кои се појавија утринава, Александар Трајковски од следната сезона ќе настапува за италијанскиот калчолигаш Палермо.

Менаџерите на македонскиот репрезентативец ги договориле сите детали со тимот од Сицилија и се очекува трансферот наскоро да биде официјализиран.

Тој во Палермо ќе пристигне како замена за огромниот талент Пауло Дибала, кој се почесто се поврзува со најголемите европски гиганти.

Македонскиот крилен напаѓач во моментов настапува за белгискиот тим Зулте Варегем, со кого има договор до јуни 2016-та година, а договорот со Палермо би бил потпишан на две години.

Трајковски, кој има 22-години, е стандарден македонски репрезентативец, а во својата кариера има настапувано за Цементарница, Интер Запрешиќ, Мехелен и сега Зулте Варегем.

Според интернет порталот “трансфермаркт” кој се занимава со трансферите на фудбалерите, Трајковски во моментов е проценет околу 1 милион евра.