понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Трамп: Ако се повлече Кејсик автоматски ќе победам

132826945

Последни вести

Фаворитот за претседателски кандидат на републиканците на претстојните избори во САД, Доналд Трамп се обидува од трката за Белата куќа да го исфрли ривалот Џон Кејсик, тврдејќи дека тој не треба да собира нови гласови од делегатите бидејќи номинацијата од партијата му е далеку.

– Да го нема Кејсик, јас автоматски би победил, истакна Трамп во синоќешното обраќање пред своите приврзаници во градот Вест Елис во Висконсин.

Тој изјави дека е неправедно Кејсик, кој победи на внатрепартиските избори само во својата матична држава Охајо, каде е е гувернер, да продолжи понатаму со кампањата.

Американскиот милијардер предлага Кејсик да тргне по стапките на поранешните претенденти за номинација на Републиканската партија за претседател – Марк Руби и Џеб Буш, и да се повлече од трката.

Најчитани вести