петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 48

Трамп бара забрана за влез на муслимани во САД

Според Трамп, истражувањата покажуваат омраза на муслиманите кон Американците, што може да ја доведе нацијата во опасност, а забраната треба да остане во сила се додека „официјалните претставници на земјата не утврдат за што станува збор“.

tramp-ako-germanija-ne-uspee-putin-kje-i-pomogne-na-grcija

Последни вести

Муслиманите од Пакистан и Индонезија го осудија повикот на Доналд Трамп да им се забрани на луѓето од исламска вероисповед влез во САД, нарекувајќи го кандидатот на републиканците за претседател „расист кој промовира насилство“.

Изјавата на Трамп за спречување влез на муслиманите во САД предизвика огромни критики и во САД. Тој побара „целосна и комплетна“ забрана за влез на муслиманите во Америка по неодамнешниот терористички напад во Калифорнија, во кој загинаа 14 лица, а беше извршен од брачна двојка радикални исламисти.

Според Трамп, истражувањата покажуваат омраза на муслиманите кон Американците, што може да ја доведе нацијата во опасност, а забраната треба да остане во сила се додека „официјалните претставници на земјата не утврдат за што станува збор“.

Белата куќа веднаш реагирала на ваквата изјава, оценувајќи ја како „антиамериканска“ и објасни дека таа е спротивна на сите американски вредности и интереси за национална безбедност.

Најчитани вести