вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 34

Трамп денеска веројатно ќе потпише указ за изградба на ѕидот

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска веројатно ќе потпише извршни укази за изградба на ѕид долж границата со Мексико, за времена забрана за влез на бегалци во САД и прекин на издавањето визи за граѓани од Сирија и уште шест блискоисточни и африкански земји.

указ

Поврзани вести

Трамп доцна синоќа на Твитер напиша: „Утре претстои голем ден за националната безбедност. Заедно со многу други работи, ние ќе го изградиме ѕидот!“. Со тоа Трамп ќе го исполни едно од главните предизборни ветувања.

Според весникот „Вашингтон пост“, американскиот претседател ќе ги потпише указите на средба со високи функционери од Министерството за внатрешна безбедност.

Весникот „Њујорк тајмс“ напиша дека оваа недела Трамп ќе се осврне на нелегалната миграција, забранувајќи прием на бегалци од Сирија и други „земји со муслиманско население, кои се склони кон тероризам“.

Најчитани вести