сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 23

Трамп: Хилари сака да почне Трета светска војна

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп оцени дека планот на неговата демократска противкандидатка Хилари Клинтон за Сирија, би довел до Трета светска војна, поради „потенцијалот за конфликт со вооружените сили на Русија“. 

војна

Поврзани вести

Во интервју во рамки на неговата кампања низ американската сојузна држава Флорида, Трамп нагласи дека според него поважно е да се порази џихадистичката група Исламска држава (ИД), отколку да се убеди сирискиот претседател Башар ел Асад да се повлече од власта, кој е еден од приоритетите на актуелната Администрација во Вашингтон и на Клинтон.

– Она што треба да направиме е да се фокусираме на ИД. Не би требало да се фокусираме на Сирија. Ако ја слушаме Хилари Клинтон ќе завршиме во Трета светска војна, порача Трамп од Мајами.

Според Трамп, Асад денес е многу посилен отколку што беше пред три години, па затоа сега е помалку важно тој да биде натеран да се повлече од власта, а приоритет треба да се стави на уништувањето на ИД.

Најчитани вести