Свет

Трамп: Хилари сака да почне Трета светска војна

Трамп: Хилари сака да почне Трета светска војна

Во интервју во рамки на неговата кампања низ американската сојузна држава Флорида, Трамп нагласи дека според него поважно е да се порази џихадистичката група Исламска држава (ИД), отколку да се убеди сирискиот претседател Башар ел Асад да се повлече од власта, кој е еден од приоритетите на актуелната Администрација во Вашингтон и на Клинтон.

– Она што треба да направиме е да се фокусираме на ИД. Не би требало да се фокусираме на Сирија. Ако ја слушаме Хилари Клинтон ќе завршиме во Трета светска војна, порача Трамп од Мајами.

Според Трамп, Асад денес е многу посилен отколку што беше пред три години, па затоа сега е помалку важно тој да биде натеран да се повлече од власта, а приоритет треба да се стави на уништувањето на ИД.