вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 39

Трамп како претседател ќе ги укине здравствените мерки на Обама

Републиканскиот претседателски кандидат на изборите во САД, Доналд Трамп, изјави дека доколку стане нов американски претседател под итно ќе свика специјална сесија на Конгресот на која ќе бара да се укине и замени законот за достап до здравствената заштита, пренесоа американските медиуми.

обама

Поврзани вести

На предизборен митинг во предградие на Филаделфија, на кој многу се залага да ја освои демократски ориентираната држава Пенсилванија, Трамп зборуваше за здравствената реформа, воведена од претседателот Барак Обама.

Кандидатот за Белата куќа изјави дека реформата, што популарноста ја стекна како „Обамакер“, е катастрофа и треба многу брзо да се замени.

-Ако тоа не се случи засекогаш ќе ја уништиме американската здравствена заштита, рече тој.

Најчитани вести