петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 32

Трамп ќе ги заштитува оние членки на НАТО кои ќе си ги плаќаат финансиските обврски

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

133361379

Поврзани вести

– Само пет од 28-те земји кои влегуваат во НАТО, ги исполнуваат своите финансиски обврски, додаде Трамп на предизборна манифестација во градот Мелбурн во Флорида.

– Тие сакаат да ги заштитиме, тоа е нормално, но треба да си ги платат сметките. А сега плаќаат само пет од 28 земји членки, рече Трамп.

Тој истакна дека во последно време НАТО започна да посветува повеќе внимание на тероризмот по неговите изјави во таа насока.

Најчитани вести