среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 30

Трамп ќе се жали на блокирањето на вториот указ за имиграција од судии во Хаваи и Мериленд

Имаме намера да ја обжалиме оваа погрешна судска одлука, изјави портпаролот на Белата куќа, Шон Спејсер.

Последни вести

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека ќе ја обжали судската одлука за запирање на дејствието на неговиот втор указ за прашањата на миграцијата, пренесоа француските медиуми.

-Имаме намера да ја обжалиме оваа погрешна судска одлука, изјави портпаролот на Белата куќа, Шон Спејсер.

Тој прецизираше дека правниците на Белата куќа ќе проценат која е најдобрата стратегија за обжалување, откако ќе ги добијат објаснувањата за судската одлука.

Во текот на само неколку часа, завчеравечер и вчераутро, двајца федерални судии од државите Хаваи и Мериленд, го блокираа влегувањето во сила на спорниот текст, што на државјаните на шест муслимански земји им забранува влез во САД.

Судиите ги прифатија аргументите на демократските држави и на актвистите за правата на човекот дека указот ги дискриминира муслиманите.

Трамп изјави дека судскиот систем е политизиран и дека се забележува „беспрецедентна злоупотреба на власта“, што САД со блокирањето на неговата политика, ги прави „да изгледаат слаби“.

-Прашањето ќе го однесеме толку високо колку што ќе биде потребно, па дури и до Врховниот суд, доколку треба. Ќе победиме. Граѓаните ќе ги одбраниме по секоја цена, изјави Трамп на средбата со лица од јавниот живот на државата Тенеси.

Најчитани вести