среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 47

Трамп ќе ги прифати изборните резултатите само ако победи

Сакам да ветам и им ветувам на сите мои гласачи и поддржувачи, и на сите луѓе во САД дека целосно ќе ги прифатам резултатите од овие големи и историски претседателски избори, изјави Доналд Трамп на митингот во Охајо, направи пауза и додаде: ако победам.

trump

Последни вести

Републиканскиот кандидат за Белата куќа Доналд Трамп денеска изјавидека ќе го прифати резултатот од претседателските избори, ако ги освои, или ако резултатот е јасен, но го задржува правото да ги оспорува.

„Сакам да ветам и им ветувам на сите мои гласачи и поддржувачи, и на сите луѓе во САД дека целосно ќе ги прифатам резултатите од овие големи и историски претседателски избори“, изјави Доналд Трамп на митингот во Охајо, направи пауза и додаде: ако победам.

Минути подоцна тој продолжи: Ќе прифатам јасен резултат од изборите, но го задржувам правото да ги оспорувам и да активирам судска постапка, ако резултатот е сомнителен, пренесе БТА.

Во синоќешната дебата со противничката Хилари Клинтон, Трамп одби да одговори дали ќе прифати евентуалнен пораз од неа.

„Ќе ви кажам кога ќе дојде времето. Ќе ве држам во неизвесност“, рече тој.

Клинтон веднаш ја осуди неговата позиција со зборовите: Тоа е ужасно, потсетува ДПА.

Најчитани вести