четврток, 29 јуни 2017  |  Вести денес: 0

Трамп предлага нов данок за Мексико

Не е наведено како би функционирал тој данок, но Спајсер рече дека тоа спаѓа во делот пакет реформи за даноци што ги разгледува Конгресот.

Chief Strategist & Communications Director for the Republican National Committee Sean Spicer arrives in the lobby of Republican president-elect Donald Trump's Trump Tower in New York

Последни вести

Претседтаелот на САД Доналд Трамп сака да воведе нов данок од 20 отсто на стоки увезени од Мексико за да се финансира ѕидот на јужната граница на државата, изјави портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер.

Не е наведено како би функционирал тој данок, но Спајсер рече дека тоа спаѓа во делот пакет реформи за даноци што ги разгледува Конгресот.

Портпаролот додаде дека годишно приходот би бил 10 милијарди долари со што ѕидот би бил исплатен многу брзо. Спајсер додаде дека во тек се разговори со законодавците за да успешно биде изведен планот.

Најчитани вести