Трамп прогласи состојба на природна катастрофа во Флорида

138

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е погодена од ураганот Ирма.

Прогласувањето состојба на природна катастрофа значи дека граѓаните и бизнисмените на САД можат да се пријават за донација на средства, времени живеалишта, поправка на домовите и заеми со ниски каматни стапки, со цел да се покрие штетата на неосигураните имоти на граѓаните на Флорида, како и останатите програми.

Трамп оценува дека  САД „имале малку среќа“ откако ураганот Ирма го смени првичниот курс и се упати кон запад долж брегот на Флорида.

– Лошите вести се дека ова е некое големо чудовиште, нагласи Трамп.

Тој додаде дека ќе требаат огромни средства за да се поправат штетите.

– Во моментов сме загрижени за животите на луѓето, а не за трошоците, потенцираше Трамп.

Националниот центар за урагани на САД соопшти дека ураганот Ирма ослабнал на бура од втора категорија, со што технички го изгуби статусот на голем ураган.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.