среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Трамп: Путин е многу подобар лидер од Обама

Путин има многу силна контрола над земјата, истакна Трамп.

csm_putin-tramp_487201054e

Последни вести

андидатот на републиканците за претседател на САД Доналд Трамп изјави дека рускиот претседател Владимир Путин е многу подобар лидер отколку неговиот американски колега Барак Обама.

Оваа изјава Трамп ја даде за време на интервју, во кое тој и демократскиот кандидат Хилари Клинтон одговараа на прашања од областа на националната безбедност.

– Путин има многу силна контрола над земјата, истакна Трамп. Во прашање е различен систем и јас тој систем не го сакам, но тој, (Путин) во тој систем е подобар лидер од нашиот претседател, објасни Трамп.

Републиканскиот кандидат уште оцени дека под раководството на Обама и Клинтон генералите се ослабени до „ниво срамно за земјата“.

Најчитани вести