вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 1

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска вети дека САД и нивните сојузници ќе ги поразат „силите на смртта“ на радикалниот исламски тероризам и ќе ги спречат радикалните џихадисти да направат упориште на американско тло.

сојузници

Поврзани вести

Во говорот одржан при првата посета на седиштето на американската Централна команда во воздухопловната база Мекдил во Тампа на Флорида, Трамп испрати истакна дека Исламска држава е во „кампања на геноцид, правејќи злодела ширум светот“.

– Америка и нејзините сојузници ќе го поразат радикалниот исламски тероризам. И нема да дозволиме да пушти корени на наша земја, порача американскиот претседател.

Најчитани вести