петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Трамп: Сите сириски бегалци би ги вратил во Сирија

tramop

Поврзани вести

Републиканскиот кандидат за претседателска номинација Домалд Трамп изјави дека доколку биде избран за претседател ќе ги врати во Сирија сите бегалци, кои ќе пристигнат во САД.

– Доколку победам тие заминуваат назад, порача Трамп на митинг во Нов Хемпшир.

Трамп со оваа изјава малку го измени претходниот став. Тој на почетокот на минатиот месец за Фокс њуз изјави дека САД би требале да примат повеќе бегалци.

– Слушам дека сакаме да примиме 200 илјади Сиријци. Слушајте, но тие би можеле да бидат Исламска држава, рече Трамп, нарекувајќи ја таа група луѓе „војска од 200 илјади лица“.

Најчитани вести